Praca dyplomowa jest zwieńczeniem studiów na uczelni wyższej. Powinna świadczyć o przyswojeniu wiedzy z dziedziny, której dotyczy. Co więcej, musi pokazywać stopień opanowania umiejętności
wykorzystania wiedzy, a jej temat powinien korespondować z przebytą praktyką i wybraną specjalnością. Jest koniecznym elementem związanym z uzyskaniem stopnia licencjata lub magistra.
Seminarium dyplomowe jest obowiązkowym elementem przygotowującym studenta do napisania pracy dyplomowej. Trwa 2 semestry na ostatnim roku studiów. Propozycje seminariów i promotorów są przedstawiane studentom na semestrze poprzedzającym semestr, na którym odbywać się będzie seminarium dyplomowe.
Każdy student ma obowiązek zapisać się na wybrane seminarium. Temat i zakres pracy dyplomowej jest ustalany z promotorem prowadzącym seminarium, na którym:
Temat pracy powinien być zgodny z zainteresowaniami studenta (wybraną specjalnością) a zawartość merytoryczna pracy dyplomowej zapewniać o opanowaniu umiejętności i pozyskaniu wiedzy z dziedziny z zakresu objętego programem studiów. Jednocześnie jej treść może wykraczać poza program studiów. Autor winien wykazać się zdolnością do opisu i interpretacji omawianego problemu.
W zakresie metodologii badań praca powinna wykorzystywać metody naukowe dedykowane danej dziedzinie wiedzy, które pozwolą na prawidłowe opracowanie wyników i prowadzenie badań. Szczególnie wysoko oceniane są prace dyplomowe podejmujące próby badań empirycznych związanych z tematem.
Oceny pracy dyplomowej licencjackiej i magisterskiej dokonują recenzent i promotor pracy. Powinna ona uwzględniać:
Wymagania stawiane pracy licencjackiej i magisterskiej różnią się zarówno pod względem objętości, jak i formuły. Praca dyplomowa licencjacka powinna liczyć nie więcej niż 60 znormalizowanych stron wydruku komputerowego, a magisterska 80 stron. Przy ocenie uwzględnia się szczególnie poprawność merytoryczną i formalną. Istotną rolę gra także właściwe sformatowanie treści. W zakres wskazanych objętości prac nie wchodzą dodatki, aneksy czy załączniki.
Zadaniem pracy licencjackiej jest sprawdzenie podstawowych umiejętności studenta, wśród których znajdują się umiejętności jasnego sformułowania problemu oraz zbierania, porządkowania i analizowania informacji. Ten rodzaj pracy dyplomowej może mieć charakter projektu, studium porównawczego czy opracowania analitycznego.
Praca magisterska ma bardziej naukowy charakter. Musi być pracą badawczą w zakresie problemów badawczych, teoretycznych lub/i praktycznych. Powinna wykazywać umiejętności studenta w zakresie: