Wydatek współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, Działanie 3.5 Kompleksowe programy szkół wyższych na podstawie Umowy o dofinansowanie projektu nr: POWR.03.05.00-00-A106/19-00, Wielowymiarowe dostosowanie uczelni do potrzeb osób niepełnosprawnych Dział ds. Osób Niepełnosprawnych
|
||
RODZAJ TRUDNOŚCI | ||
Adaptacje procesu studiowania | ||
Dla kandydatów | ||
Stypendium Socjalne | ||
Kontakt z Pełnomocnikiem Osób Niepełnosprawnych
Weekendy Zjazdowe 10.00-13.00 |
Mgr Magdalena Czub
Tel. 506049780 email: magdalena.czub@wsz-sw.edu.pl |
Projekt Wielowymiarowe dostosowanie uczelni do potrzeb osób niepełnosprawnych realizowany był w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, Działanie 3.5 Kompleksowe programy szkół wyższych.
Realizacja projektu miała na celu wsparcie zmian organizacyjnych i podnoszenie świadomości i kompetencji kadry Warszawskiej Szkoły Zarządzania –Szkoły Wyższej z zakresu niepełnosprawności poprzez realizację działań, mających na celu zapewnienie przez uczelnię dostępności komunikacyjnej, administrowanych stron internetowych, narzędzi informatycznych, procedur w kształceniu na poziomie wyższym, wprowadzenie do programów kształcenia modyfikacji zapewniających ich dostępność dla studentów/ek z niepełnosprawnościami oraz działań z zakresu dostępności architektonicznej.
Projekt miał przede wszystkim zwiększyć dostępność Warszawskiej Szkoły Zarzadzania-Szkoły wyższej dla społeczności akademickiej (w tym przede wszystkim studentów i pracowników z niepełnosprawnościami) oraz jednocześnie uzyskać poziom dostępności określony w projekcie jako MIDI. Działania będą realizowane w okresie 01.02.2020 – 30.09.2022 r.
Główne cele projektu:
Działania projektowe obejmowały całą uczelnię i jej kadrę z uwzględnieniem specyfiki poszczególnych grup zawodowych oraz będą realizowane w sformalizowanym partnerstwie z organizacją pozarządowymi które wspierającą od wielu lat osoby z niepełnosprawnościami i mają na swoim koncie wiele zrealizowanych projektów w tym zakresie jak: MOWIGO, Stowarzyszenie CODA Polska
Beneficjentem projektu była Warszawska Szkoła Zarządzania-Szkoła Wyższa.
Okres realizacji od: 2020-01-01 do: 2022-09-30
Kwota dofinansowania projektu: 995278,00 PLN
Dla osób niepełnosprawnych przygotowano dwa miejsca parkingowe z lewej strony budynku. Podjazd dla osób niepełnosprawnych i wejście znajduje się również z tej strony budynku.
Adaptacje procesu kształcenia to zmiany w toku studiów stwarzające możliwość wywiązywania się z obowiązków akademickich, które uwzględniają sytuację zdrowotną oraz specyfikę wymagań merytorycznych danego kierunku. Mają stanowić wsparcie w osiągnięciu niezależności na studiach.
Są one proponowane przez pełnomocnika osób niepełnosprawnych po indywidualnej rozmowie ze studentem i złożeniu przez niego dokumentacji medycznej zgodnie z 7 zasadami wsparcia edukacyjnego WSZ-SW.
Adaptacje są przyznawane na wniosek studenta zgodnie z obowiązującymi procedurami (Zarządzenie Rektora WSZ-SW)
a) Przykładowe formy adaptacji zajęć:
b) Przykładowe formy adaptacji zaliczeń i egzaminów:
Istnieje również możliwość podjęcia współpracy PON z wykładowcami mającej na celu uzgodnienie najbardziej odpowiednich strategii edukacyjnych pozwalających na przeprowadzenie zajęć w sposób dostępny. W ramach tej współpracy możliwe jest:
a) Informowanie prowadzących o przyznanych studentowi/studentce adaptacjach
b) Przekazywanie wskazówek dydaktycznych dotyczących sposobów i metod przygotowywania zajęć i egzaminów z uwzględnieniem potrzeb studentów z niepełnosprawnością wzrokową.
c) Przeprowadzanie konsultacji i szkoleń dla prowadzących zajęcia z zakresu metod wspierania studentów z niepełnosprawnością wzrokową oraz z adaptowania materiałów dydaktycznych.
Nagrywanie treści zajęć jest możliwe w związku z art. 33¹ ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, Dz. U. z 1994 r. Nr 24 poz. 83 z późn. zm.
Jedną z form adaptacji procesu studiowania jest możliwość zdawania egzaminów/kolokwiów/zaliczeń przy użyciu komputera. Tych z Was, którzy w przyszłości planują korzystać z tego rodzaju rozwiązania zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowymi Zasadami przeprowadzania egzaminów/zaliczeń/kolokwiów, za pomocą komputera i/lub oprogramowania specjalistycznego.
PON WSZ-SW wychodzi naprzeciw potrzebom studentów, których niepełnosprawność skutkuje stałą bądź czasową niezdolnością do realizowania studiów w sposób standardowy na terenie uczelni (osoby niezdolne do samodzielnego poruszania się). W takich przypadkach student ma prawo ubiegać się o możliwość zorganizowania toku studiów w formie eksternistycznej w ramach Indywidualnego Planu Studiów. Sytuacja każdego studenta analizowana jest indywidualnie przez specjalistę zajmującym się wsparciem edukacyjnym, a realizacja programu studiów odbywa się we współpracy studenta, PON WSZ-SW oraz nauczycieli akademickich.
Osobą podejmującą decyzję co do zakresu wsparcia możliwego do zrealizowania jest dziekan.
Eksternistyczny tryb studiowania polega na modyfikacjach formy i warunków technicznych przekazywania treści nauczania, nie zaś na obniżaniu wartości merytorycznej kursu, która pozostaje taka sama jak w przypadku pozostałych studentów.
do pobrania skan oryginału: POBIERZ
I. Informacje ogólne
II. Zakres działania Pełnomocnika ds. Osób Niepełnosprawnych
III. Zasady korzystania z pomocy
IV. Uprawnieni do korzystania z pomocy PON
Wydatek współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, Działanie 3.5 Kompleksowe programy szkół wyższych na podstawie Umowy o dofinansowanie projektu nr: POWR.03.05.00-00-A106/19-00, Wielowymiarowe dostosowanie uczelni do potrzeb osób niepełnosprawnych